Poslovne vijesti

Home / Poslovne vijesti / Britanski regulator pozvao Ryanair da putnicima isplati naknadu za otkazane letove

Britanski regulator pozvao Ryanair da putnicima isplati naknadu za otkazane letove

Britanska Agencija za civilno zrakoplovstvo (CAA) pozvala je Ryanair da putnicima isplati naknadu za letove otkazane zbog štrajkova njegovih radnika u ovom tjednu, objavili su britanski mediji.

Britanski regulatori tvrde da je Ryanair dužan poštivati odgovarajuće propise EU-a dok iz kompanije odgovaraju da će odbaciti zahtjeve za nadoknadom štete, izvješćuje BBC.

Zbog štrajkova u Španjolskoj, Belgiji, Nizozemskoj, Portugalu, Italiji i Njemačkoj Ryanair je otkazao 150 letova zakazanih u petak. Otkazanim je letovima pogođeno oko 24.000 putnika, navela je glasnogovornica irske zrakoplovne tvrtke.

Prema odredbi EU-a 261 putnici u slučaju otkazivanja leta imaju pravo na povrat novca odnosno na novi let.

Naknada u rasponu od 125 do 600 eura može se zatražiti i ukoliko je let otkazan unutar 14 dana od zakazanog termina odnosno ako se smatra da je otkazivanje skrivio prijevoznik. Ta se odredba odnosi i na štrajk zaposlenih.

Prijevoznici mogu odbiti isplatu naknade u slučaju “izvanrednih okolnosti”, uključujući loše vrijeme i štrajkove kontrolora leta.

Britanski regulatori tvrde da Ryanair mora putnicima isplatiti naknadu budući da štrajkaju njegovi zaposlenici, što znači da kompanija snosi pravnu odgovornost za štrajk.

U Ryanairu pak ističu da su ovotjedne štrajkove potaknule “posade konkurentskih zrakoplovnih tvrtki, sindikati i lobističke skupine”, što znači da ih se može svrstati u kategoriju “izvanrednih okolnosti”.

“Putnicima se ne isplaćuje naknada kada je odgoda odnosno otkazivanje leta izvan kontrole zračnog prijevoznika”, ističe Ryanair u priopćenju.

„Proteklih su godina u Njemačkoj piloti i kabinska posada štrajkali ukupno više od 15 dana pa se od Lufthanse nije tražilo da isplati naknadu putnicima prema Odredbi EU-a 261″, ističu u irskoj tvrtki.

“Britanska Agencija za civilno zrakoplovstvo trebala bi također objasniti zašto nije pokrenula nikakve mjere protiv BA (British Airways) tijekom prošlogodišnjih štrajkova kabinske posade“, dodaju.

T.R./hina

foto: ryanair

Tagovi: