Poslovne vijesti

Home / Poslovne vijesti / Kraj dvostruke kvalitete proizvoda – ključna uloga rumunjskog predsjedanja

Kraj dvostruke kvalitete proizvoda – ključna uloga rumunjskog predsjedanja

Europski parlament u srijedu je potvrdio zakon kojim se zabranjuje različita kvaliteta proizvoda, a ključnu ulogu u naporima da se na istočnoeuropskim policama prestanu plasirati proizvodi mahom lošije kvalitete odigralo je rumunjsko predsjedanje Vijećem EU-a.

Europski parlament je uvjerljivom većinom potvrdio konačni dogovor EP-a, Europske komisije i Europskog vijeća o zabrani različite kvalitete proizvoda u Uniji postignut za vrijeme razgovora triju strana u ožujku.

Novim se zakonom prije svega štite potrošači istočnih zemalja, ali ni zapadni nisu pošteđeni nepoštene poslovne prakse.

Hrvatska agencija za hranu prije dvije godine je predstavila rezultate analize kvalitete naizgled istih proizvoda u Hrvatskoj i Njemačkoj. Analiza je pokazala kako je u više od polovine ispitanih proizvoda utvrđena razlika u kvaliteti, ali i da je većina analiziranih proizvoda skuplja u Hrvatskoj.

Odlučeno je kako će se postojeća Direktiva o nepoštenoj poslovnoj praksi nadopuniti zakonom o zabrani dvostruke kvalitete proizvoda, a proizvođače će se za kršenje zakona sankcionirati s do četiri posto ukupnog godišnjeg prometa.

Države članice imat će na raspolaganju jednu godinu od dana stupanja ove direktive na snagu da je prenesu u svoje nacionalno zakonodavstvo. Dogovorena je i sigurnosna odredba kojom bi se revizija učinka Direktive trebala provesti u 2022. te utvrditi funkcionira li u praksi.

Ukoliko proizvođači osmisle inovativne načine da zaobiđu zakon, imat ćemo priliku dodatno postrožiti zakon, rekli su.

Prvotna pozicija Europskog parlamenta je na trijalogu razvodnjena pa u aneks Direktive o nepoštenoj trgovačkoj praksi nije uvrštena zabrana različite kvalitete proizvoda u zemljama istočne i zapadne Europe, ali se spominje kao nepoštena trgovačka praksa u članku 6. zakona.

Postoje određeni izuzeci primjene prakse poput poštivanja nacionalnog zakonodavstva ili iskorištavanja dostupnih lokalnih sirovina, odnosno voća i povrća koje se koristi za industrijsku izradu prehrambenih proizvoda, ali će se svako prilagođavanje proizvoda morati potkrijepiti zadovoljavajućim dokazima.

Paralelno s donošenjem zakona traje i europsko istraživanje kvalitete proizvoda koje provodi Europska komisija, a za koje je osigurano 800.000 eura iz europskog proračuna.

K.A./hina

foto: arhiva.nh