Ostale vijesti

Home / Ostale vijesti/sport / KVALIFIKACIJE EP; Španjolska osigurala plasman, BiH nakon poraza u Grčkoj samo na teoriji

Napadač Valencije Rodrigo postigao je pogodak u drugoj minuti sučevog dodatka, kojim je Španjolska izjednačila na gostovanju u Švedskoj na 1-1 i s tim bodom osigurala plasman na EURO 2020., dok je autogolom Kovačevića u posljednjim minutama reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena sa 2-1 u Grčkoj i tako ostala samo s teoretskim izgledima za drugo mjesto u skupini.

Šveđani su u Friends Areni u Solni poveli u 50. minuti pogotkom Berga. No, Rodrigo je nekadašnje europske prvake odveo na EURO 2020. izjednačivši u drugoj minuti sučevog dodatka.

Šveđani su se zadržali na drugom mjestu u skupini, samo zahvaljujući tome što je Norveška osvojila bod u Bukureštu pogotkom Sorlotha u drugoj minuti sučevog dodatka. Rumunjska je do tada vodila golom Mitrite, a domaća reprezentacija je deset minuta prije propustila priliku za vodstvo kad je kazneni udarac Puscasa obranio Jarstein.

Španjolska je na čelu skupine F sa 20 bodova, pet više od Švedske i šest više od Rumunjske, koja će 15. studenog ugostiti Šveđane u ključnoj utakmici za drugo mjesto. Šveđani u posljednjem kolu dočekuju Farske Otoke, a Rumunji putuju u Španjolsku.

U skupini J Italija je ostala s maksimalnim učinkom pobijedivši Lihtenštajn u gostima sa 5-0, dok je Finska trijumfom 3-0 u Armeniji napravila veliki korak ka drugom mjestu, s obzirom da u posljednja dva kola ulazi s pet bodova prednosti pred Armenijom i reprezentacijom BiH. Finci 15. studenoga dočekuju Lihtenštajn i pobjedom postaju neuhvatljivi za konkurente.

Izabranici Roberta Prosinečkog poraženi su na gostovanju u Ateni sa 2-1, a presudio je autogol Kovačevića u 88. minuti. Grci su poveli u 30. minuti golom Pavlidisa, a u 35. minuti je izjednačio Dinamov veznjak Amer Gojak. BiH samo teoretski može još osvojiti drugo mjesto i tako se kvalificirati za EURO, ali priliku za popravak će imati u play-offu Lige nacija u ožujku sljedeće godine.

Veliku pobjedu ostvarila je Švicarska, koja je sa 2-0 svladala Republiku Irsku i tako ponovno konkurira za plasman. Seferović je pogodio za vodstvo u 16. minuti, a u sučevom dodatku Duffy je poslao loptu u svoju mrežu za konačnih 2-0. Švicarci su propustili i kazneni udarac koji je Rodriguezu obranio Randolph.

U skupini D na vrhu je Danska sa 12 bodova iz šest utakmica, a Irci su prvim porazom ostali na 12 bodova iz sedam nastupa. Švicarci imaju 11 bodova, ali u preostale dvije utakmice čekaju ih najslabije momčadi u skupini – domaćini su Gruziji i idu u goste Gibraltaru. Irci još uvijek drže sve u svojim rukama, jer će 18. studenoga ugostiti Dance u Dublinu i eventualnom pobjedom će biti bolji od njih u međusobnim dvobojima u slučaju istog broja bodova. Danska će prethodno morati pobijediti Gibraltar u Kopenhagenu.

Pregled rezultata i rasporeda jučerašnjih kvalifikacijskih utakmica za nogometni EURO 2020. te stanja na ljestvicama u skupinama D, F, G i J.

Kvalifikacije za EURO 2020.
SKUPINA D
Gibraltar – Gruzija 2-3 (Casciaro 66, Chipolina 74 / Haraišvili 10, Kankava 21, Kvilitaia 84)
Švicarska – Irska 2-0 (Seferović 16, Duffy 90+3-ag)

SKUPINA F
Švedska – Španjolska 1-1 (Berg 50 / Rodrigo 90+2)
Rumunjska – Norveška 1-1 (Mitrita 62 / Sorloth 90+2)
Farski Otoci – Malta 1-0 (Baldvinsson 71)

SKUPINA G
Izrael – Latvija 3-1 (Dabbur 16, 42, Zahavi 26 / Kamešs 40)

SKUPINA J
Armenija – Finska 0-3 (Jensen 31, Pukki 61, 88)
Grčka – BiH 2-1 (Pavlidis 30, Kovačević 88-ag / Gojak 35)
Lihtenštajn – Italija 0-5 (Bernardeschi 2, Belotti 70, 90+2, Romagnoli 77, El Shaarawy 82)