Poslovne vijesti

Home / Poslovne vijesti / Mali dioničari Jadranske banke najavili tužbe

Mali dioničari Jadranske banke najavili tužbe

Mali dioničari Jadranske banke, okupljeni u udrugu “Sinergija”, pripremaju sudske tužbe, jer se na mire s činjenicom da su u sanaciji te banke ostali bez dionica i smatraju da su oni izvukli “najdeblji kraj dok su se veliki dioničari na vrijeme snašli i izvukli najveći dio svog novca”.

“Smatramo da to nije bilo neminovno već da su do toga doveli oni koji su nesavjesno pa i nezakonito, vođeni partikularnim interesima, upravljali bankom. Uništili su našu imovinu, a nisu nam dali ni prilike, što je protuzakonito, da utječemo na drukčiji ishod”, navodi se u priopćenju koje potpisuje zamjenik predsjednika udruge “Sinergija” Slaven Cukrov.

U udruzi smatraju kako su nedavna uhićenja članova bivše uprave Jadranske banke i jednog klijenta s problematičnim plasmanima samo “vrh ledenog brijega” te izražavaju bojazan da bi na tomu sve moglo i ostati, da se nadležne institucije neće potruditi proniknuti u uzroke propasti banke i kazniti krivce koji su do toga doveli.

Napominju i da je iz popisa malih dioničara vidljivo da je među njima veliki broj zaposlenika banke i srednjih i malih poduzetnika, koji su kupujući dionice mislili da pomažu njezinom oporavku. “Vjerovali smo u tom trenutku onima koji su upravljali Jadranskom bankom, a na kraju je ispalo da su nas izigrali i omalovažili”, navode iz udruge.

Pozivaju se i na Zakon o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava, prema kojem dioničari institucije u sanaciji prvi snose gubitke, ali i da fizičke i pravne osobe koje su odgovorne za propast institucije snose odgovornost u skladu s odredbama važećih propisa iz područja građanskog ili kaznenog prava.

“Smatramo da je u ovom slučaju riječ o, kako to možemo nazvati, kriminalitetu ‘bijelog ovratnika'”, navodi se u priopćenju.

Male dioničare zanima i zašto prije odluke o sanaciji nisu provedeni postupci propisani europskom direktivom o uspostavi okvira za oporavak i sanaciju kreditnih institucija, a to je izrada plana oporavka i provedba mjera rane intervencije ili to mali dioničari ne znaju. “Naša se udruga posljednje dvije godine obraćala i onima koji su upravljali bankom i Državnom agencijom za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (DAB) tražeći određene dokumente i informacije, ali nikad nismo dobili odgovor. Jednostavno, te su upite ignorirali”, naglašavaju iz udruge “Sinergija”.

U opširnom priopćenju upozoravaju i na dokapitalizacije Jadranske banke 2008. i 2014. te ponašanje tadašnjih čelnih ljudi banke.

Pritom iznose niz primjedbi na dokapitalizaciju 2008. u kojoj su sudjelovali poduzetnici, klijenti Jadranske banke koji su se bojali da ne ostanu bez praćenja banke, ali i neki poduzetnici koji su, kako se kasnije pokazalo, upropastili banku, te poduzetnici koji su bili prezaduženi.

Početkom ožujka uhićena su tri bivša i sadašnja člana Uprave Jadranske banke, Ivo Šinko, Mirko Goreta i Marija Trlaja koje šibenska policija sumnjiči za zlouporabu povjerenja u gospodarskom kriminalu, kao i poduzetnik Nikola Žnidarić iz Čakovca. PU Šibensko-kninska je objavila kako je kriminalističkim istraživanjem utvrdila da su osumnjičeni kao članovi uprave banke, na poticaj poduzetnika iz Čakovca, odobrili isplatu dva nenamjenska kredita i jednog faktoringa prema toj tvrtki u iznosu od oko 35,3 milijuna kuna.

D.B./h

fotoi: arhiva

Tagovi: