Poslovne vijesti

Home / Poslovne vijesti / Francuski ministar financija: eurozona mora postati “velika zemlja”

Francuski ministar financija: eurozona mora postati “velika zemlja”

Francuski ministar financija Bruno Le Maire pozvao je Europsku uniju da postane koherentna cjelina, jedinstvena i ambiciozna poput Sjedinjenih Država.

Njegova izjava vremenski se poklopila sa završetkom teškog razdoblja u EU koje su obilježili jačanje nacionalizma i izazovi za njezino jedinstvo.

Pregovori EU-a i Velike Britanije, čiji su se građani prošle godine na referendumu izjasnili za izlazak iz Unije, zapeli su u četvrtak u Bruxellesu, zastirući buduće trgovinske odnose velom sumnji.

“Mislim da nam u eurozoni treba veći stupanj jedinstva i više ambicije”, rekao je Le Maire na godišnjem okupljanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke u Washingtonu.

“Ne želim govoriti o eurozoni, želim govoriti o gospodarskom kontinentu”, dodao je.

Po njemu članice eurozone trebaju težiti da zrcale koheziju kakvu imaju Sjedinjene Države.

“Ne govorimo o zoni dolara, govorimo o Sjedinjenim Državama, koje su velika zemlja”, rekao je Le Maire.

“I ja sutra želim govoriti ne o eurozoni, već o Europi kao velikoj zemlji, velikog gospodarstva i rasta, s visokom zaposlenošću i obrazovanjem, s ulaganjima i inovacijama, zapošljavanjem, obrazovanjem, ulaganjem i inovativnošću”, objasnio je La Maire.

Na pitanje može li 19 članica eurozone postići konsenzus o takvim pitanjima, Le Maire je rekao da će nastojati pridobiti partnere Francuske.

“I na tom vrlo konkretnom pitanju mogu biti vrlo žestok”, dodao je.

Direktorica MMF-a Christine Lagarde upotrijebila je nešto blaži izraz. “Rekla bih da (može biti) vrlo uvjerljiv, što je još ljepše”, rekla je Lagarde.

K.H./h

foto: politico.eu