Poslovne vijesti

Home / Poslovne vijesti / IATA povisila procjenu dobiti zrakoplovnih kompanija u 2017.

IATA povisila procjenu dobiti zrakoplovnih kompanija u 2017.

Međunarodna udruga zračnih prijevoznika (IATA) povisila je prognozu dobiti zrakoplovne industrije u ovoj godini zbog snažnog rasta potražnje posebno u segmentu prijevoza tereta u uvjetima ekonomskog oporavka.

Ukupna dobit 275 zrakoplovnih kompanija u sastavu IATA-e trebala bi u ovoj godini dosegnuti 31,4 milijarde dolara, čime je udruga povisila prognozu s kraja prošle godine za više od pet posto.

To je ipak manje u odnosu na prošlogodišnjih revidiranih 34,8 milijardi dolara. Početno je IATA ukupnu dobit prijevoznika u 2016. godini procijenila na 35,6 milijardi dolara.

Prihodi bi ove godine trebali iznositi 743 milijarde dolara, čime je IATA povisila procjenu iz prosinca za nešto manje od jedan posto.

“Zrakoplovna će industrija i ove godine zabilježili solidne rezultate. Potražnja u segmentima prijevoza tereta i putnika snažnija je nego što se očekivalo”, istaknuo je u priopćenju objavljenom u ponedjeljak generalni direktor IATA-e Alexandre de Juniac.

Potražnja za uslugama putničkog prijevoza trebala bi ove godine porasti 7,4 posto, istim tempom kao i u 2016. U prosincu su u IATA-i rast procijenili na 5,1 posto.

U segmentu prijevoza tereta potražnja bi trebala porasti 7,5 posto, dvostruko snažnije nego u 2016. godini. Dosada su u IATA-i očekivali rast od samo 3,5 posto.

Zračni prijevoz tereta obično bilježi snažan rast na početku procesa ekonomskog oporavka budući da se kompanije okreću zračnom prijevozu kako bi u što kraćem roku obnovile zalihe, “čemu danas svjedočimo”, objašnjavaju u IATA-i.

“Zrakoplovne kompanije definiraju novu eru u profitabilnosti industrije. Treću godinu zaredom očekujemo veće prinose od troška kapitala”, rekao je generalni direktor IATA-e Alexandre de Juniac u ponedjeljak na otvaranju godišnjeg sastanka udruge u meksičkom ljetovalištu Cancunu.

Upozorio je ipak da se prijevoznici i dalje suočavaju s rizicima, u rasponu od povećanja troškova i sigurnosnih pitanja do pojačanog protekcionizma u pojedinim zemljama, uključujući SAD i Veliku Britaniju.

“S obzirom na dobit od 7,69 dolara po putniku naš manevarski prostor baš i nije velik”, naglasio je de Juniac. “Zbog toga zrakoplovne kompanije moraju budno paziti na svaku naznaku eventualnog povećanja troškova, uključujući one vezane za poreze, rad i infrastrukturu”, dodao je čelnik IATA-e.

Glavobolju prijevoznicima zadaje, između ostalog, “neočekivana” odluka Sjedinjenih Država i Britanije o zabrani laptopa i tablet računala na letovima iz pojedinih zračnih luka na Bliskom istoku i u Turskoj. Washington i London odlučili su se na taj korak nakon što su obavještajne službe saznale da teroristička organizacija Islamska država pokušava izraditi bombu koja bi se mogla ugraditi u elektroničke uređaje.

Zabrana je pak izazvala nezadovoljstvo među zrakoplovnim kompanijama.

De Juniac ističe da je kabinet američkog predsjednika Donalda Trumpa dodatno pogoršao situaciju prijetnjom proširenja zabrane i na letove prema Europi i iz nje. U međuvremenu su u Washingtonu ipak odustali od te zamisli.

“Sve je više dokaza da zabrana velikih elektroničkih uređaja u zrakoplovu i neizvjesnost koju proizvode moguće američke zabrane putovanja uzimaju danak na pojedinim ključnim rutama”, kazao je De Juniac.

Ujedno upozorava kako zabrana uzrokuje “realne troškove” putnicima u procijenjenom iznosu od 180 milijuna dolara vezano za “izgubljenu produktivnost”, kako procjenjuju u IATA-i. Bude li zabrana proširena i na letove između SAD-a i Europe, taj će iznos porasti na oko 1,2 milijarde dolara godišnje, dodao je.

N.H./h

foto: wikipedia