Liječnica iz Gospića: “Sve češće vidimo mlade ljude s karcinomima..”
Zbog afere s ilegalnim otpadom u Lici, stanovnici Gospića traže hitnu sanaciju lokacije i pojačane kontrole. Mnogi od njih godinama su sumnjali na problem, a sada izražavaju strah za zdravlje i okoliš, piše DNEVNIK.hr. Tvrtka Ličke vode najavila je izvanredna testiranja vode na tom području, a za sutra se očekuju i službeni rezultati analiza Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Gospićka ginekologinja dr. Mirjana Vrkljan Radošević, bivša predsjednica Gradskog vijeća i članica stranke Pravedna Hrvatska, kaže da joj se svakodnevno javljaju zabrinuti pacijenti. “Pitali su me za adresu laboratorija kamo sam slala uzorke. Sada i sami žele testirati tlo i vodu jer su, nažalost, izgubili povjerenje u državne institucije”, izjavila je Vrkljan Radošević.
Iako službena statistika ne postoji, Vrkljan Radošević upozorava na stanje na terenu. “Znanstveni i statistički podaci ne postoje, ali na terenu vidimo da se sve češće javljaju pacijenti s karcinomima. To su mlađi ljudi, što prije desetak godina nismo viđali. Ne možemo izravno reći da je to povezano s otpadom, ali svakako potiče sumnju”, rekla je liječnica.
Liječnica je još lani poslala uzorke vode u Njemačku
Priznaje da, iako ponekad popije vodu iz slavine, kod kuće koristi aparat za vodu. Vrkljan Radošević je otkrila da je još u ožujku prošle godine osobno poslala uzorke na analizu u Njemačku, u suradnji s tamošnjim ekološkim aktivistima.
“Dana 10. ožujka 2025. uzela sam uzorak pijeska ispred ulaznih vrata. Uzela sam i vodu iz Senja, Karlobaga, Udbine te iz jednog bunara s dubine od 60 metara. Sve sam to poslala u Berlin u posebnim bočicama koje su mi poslali”, objasnila je. “Analiza je pokazala da su u krutom otpadu prisutni PFAS i teški metali. Voda je u tom trenutku bila čista i bez naznaka onečišćenja”, dodala je.
“Ovdje nema histerije. Da je ima, već bismo odavno bili na Markovu trgu”
Komentirala je i izjavu premijera, koji je rekao da dio oporbe stvara histeriju oko slučaja. “Mislim da je sramotno da se premijer tako odnosi prema građanima Gospića i cijele Like. Mi nismo histerični, samo smo zabrinuti za svoje zdravlje. Svatko tko je pročitao kakve posljedice PFAS i teški metali imaju na zdravlje ljudi i prirodu, naravno da je zabrinut.
Ovdje nema histerije. Da je ima, već bismo odavno bili na Markovu trgu i sve ovo ubrzali”, poručila je Vrkljan Radošević. Očekuje se da će struka i politika sutra ponuditi nove odgovore, nakon što stignu službeni nalazi analize vode Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
NOVO.hr
foto: scr.NovaTV
Poslovne vijesti 

