Mađarska policija istražuje tvrtke medijskog mogula Orbanove ere, on ponudio dio tvrtki državi
Mađarska policija priopćila je da istražuje tvrtke medijskog mogula koji je dobio unosne ugovore pod odlazećom vladom Viktora Orbana, i to zbog sumnje na pronevjeru sredstava i pranje novca.
Policija se oglasila u utorak navečer nakon što je Gyula Balasy, vlasnik nekoliko vodećih medijskih tvrtki koje su više od desetljeća osmišljavale kampanje za Orbana, izvijestio da je ponudio svoje tvrtke i dio svojih ulaganja državi, dok nova vlada Petera Magyara preuzima vlast.
“Ponudio sam svoje tvrtke državi, ali ne zato što nešto skrivam ili zato što smo učinili nešto nezakonito ili pogrešno”, rekao je Balasy, dodavši da su računi nekoliko njegovih tvrtki zamrznuti prošlog ponedjeljka.
Magyar će prisegnuti kao premijer u subotu
Magyar, čija je stranka desnog centra Tisza srušila Orbana nakon 16 godina na vlasti na izborima u travnju, položit će prisegu kao premijer 9. svibnja. Obećao je da će se obračunati s korupcijom i “vratiti ukradenu državnu imovinu”.
Magyar je 28. travnja izjavio da su porezne vlasti u Mađarskoj blokirale transfere sredstava u inozemstvo nepoznatih osoba povezanih s Orbanovim suradnikom. Na temelju informacija specijalne jedinice porezne uprave NAV pokrenuta je istraga zbog pronevjere i pranja novca “protiv nepoznatog počinitelja”, priopćila je policija.
Balasyjeve tvrtke osmislile Orbanovu antiukrajinsku izbornu kampanju
“Ovaj postupak uključuje istragu o pitanjima vezanima uz tvrtke koje organiziraju događaje, što je sam direktor otkrio u medijima”, navela je policija, referirajući se na intervju koji je Balasy dao portalu Kontroll kasno u ponedjeljak.
“Zaplijenjena su sredstva i zamrznuti računi”, dodala je policija, napomenuvši da su pokrenuli i zasebnu istragu protiv iste skupine tvrtki “glede precijenjenih ugovora zbog sumnje na pronevjeru sredstava”.
Balasyjeve tvrtke osmislile su Orbanovu antiukrajinsku izbornu kampanju, koja je travanjske izbore predstavila kao izbor između rata i mira, a u prošlosti i njegove antiimigracijske kampanje, dobivši pritom stotine ugovora od Orbanovog Nacionalnog ureda za komunikacije.
Transparency International objavio je da su samo u razdoblju od 2019. do 2021. Balasyjeve tvrtke Lounge Design, New Land Media i Media Dynamics dobile državne ugovore u ukupnom iznosu od 295 milijardi forinti, odnosno oko 960 milijuna dolara, uglavnom od Nacionalnog ureda za komunikacije, koji je bio zadužen za Orbanove kampanje i ključan za pobjedu na prošlim izborima.
B.V./H
foto: scr.yt
Poslovne vijesti 


