auto-moto

Home / auto-moto/Poslovne vijesti / Njemačke autokompanije prebacuju istraživanje i razvoj u Kinu

Njemačke autokompanije prebacuju istraživanje i razvoj u Kinu

Njemačke automobilske tvrtke prebacuju težište na istraživanje i razvoj u Kini u uvjetima sve žešće konkurencije, pokazalo je u utorak istraživanje Njemačke gospodarske komore u Kini.

Približno 73 posto od ukupno 42 anketirane tvrtke u sektoru autoindustrije provodi istraživanje i razvoj u Kini, pokazuju rezultati istraživanja Njemačke gospodarske komore u Kini.

Još u 2024. njihov udio iznosio je 38 posto, napominje komora.

Rezultati dvogodišnjeg izvješća o inovacijama također su pokazali da čak 33 posto njemačkih automobilskih tvrtki sada u Kini provodi istraživanja i razvoj ne samo za kinesko već i za druga tržišta širom svijeta. U izvješću iz 2024. godine njihov udio bio je iznosio samo 12 posto.

Proizvođači automobila iz cijelog svijeta predstavit će nove proizvode u Pekingu na sajmu Auto China koji se otvara u petak, primjećuje Dpa.

„U uvjetima sve izraženijih pritisaka konkurencije i potrebe za inovacijama, kinesko tržište postaje važan poligon za testiranje. Inovacije koje uspiju na kineskom tržištu često su dobro pozicionirane za globalni uspjeh“, rekao je voditelj odjela za južnu i jugozapadnu Kinu pri komori Jan Roennfeld.

Nešto manje od polovine anketiranih tvrtki, njih 43 posto, reklo je da fokusiranje na istraživanje i razvoj u Kini podrazumijeva znatno brži tempo inovacija nego u Njemačkoj. Njih 79 posto kazalo je da im je to pomoglo u smanjenju troškova.

U anketi o inovacijama provedenoj od 16. ožujka od 10. travnja sudjelovalo je ukupno 257 tvrtki-članica komore koja u Kini broji približno 1800 članova.

D.B.

foto: fah