Poslovne vijesti

Home / Poslovne vijesti / Zelenski danas u posjetu Švedskoj

Zelenski danas u posjetu Švedskoj

Švedski premijer Ulf Kristersson danas će primiti ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, a predstavit će se novosti vezane uz nabavu zrakoplova, priopćila je vlada.

Kristersson i Zelenski potpisali su prošle godine pismo namjere kojim bi Švedska mogla prodati Ukrajini do 150 svojih borbenih zrakoplova Gripen E novije generacije. No, s obzirom na to da su isporuke udaljene nekoliko godina, raspravljalo se o transferu postojećih švedskih Gripena C/D, prenosi Reuters.

Stockholm će objaviti da donira Jas 39 Gripene C/D Ukrajini, izvijestile su dnevne novine Aftonbladet, piše AFP.

Ti su avioni prioritet za ukrajinsku borbenu flotu, a ministar obrane Ukrajine rekao je u svibnju da bi se ugovor za Gripen E mogao potpisati “u roku od nekoliko mjeseci” nakon što je Europska unija odobrila Ukrajini zajam od 90 milijardi eura.

Dionice švedskog proizvođača Saaba porasle su nakon objave za 4,86 posto.

Isporuka i vojna potpora 

Kristersson je u listopadu 2025. izjavio da predviđa isporuku prvog Gripena E “unutar tri godine”.

Švedska je obustavila svoj plan slanja borbenih zrakoplova Ukrajini 2024. nakon što su partnerske zemlje zatražile da se prioritet da američkim borbenim zrakoplovima F-16.

Prema procjenama iz veljače, vojna potpora Švedske Kijevu popela se na 9,5 milijardi eura od početka ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine.

B.V.

foto: epa